MazeUp - Ottoman

Ottoman

Unutma, Kaşıkçı Elması'nı bulmak için buradasın!

Ottoman

Ottoman

Ottoman, "Kaşıkçı Elması" efsanesinden esinlenerek kurgulanmış bir oyundur.

Dünyanın en büyük elmaslarından biri olan Kaşıkçı Elmasının arkasında ülkeleri, zamanları, insanları aşan bir hikaye vardır.

Efsaneye göre 1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan'ın Madaras Mihracesi'nden satın alıp Fransa'ya götürür. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması Napolyon'un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Ne var ki, Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için annesi de elması mecburen satılığa çıkartır. İşte o sırada, Fransa'da bulunan Tepedelenli Ali Paşa'nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır, Paşaya getirir ve Kaşıkçı Elması yıllarca Tepedelenli Ali Paşa’da kalır.

Yıllar sonra devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle Tepedelenli Ali Paşa hakkında ölüm fermanı çıkar. Öldürülmesi ve tüm varlıklarına el konulması için ordu yola çıkar.

Oyunumuz Tepedelenli Ali Paşa'nın evinde geçmektedir. Oyundaki amaç evindeki kaşıkçı elmasını ele geçirmeye gelen yeniçerilerden önce, Tepedelenli Ali Paşa'nın özen ile saklamış olduğu Kaşıkçı Elması'nı bulup evden kaçmaktır.

Oyun Nasıl Oynanır?

Bu oyunda ekibiniz, hikâyenin gerçekten kahramanı olacak ve oyuna başlayacaktır.

Oyun 2-5 arasındaki kişiden oluşan ekibin bir kapıdan içeri girmesi ve kapının arkalarından kilitlenmesi ile başlar. Oyundaki temel amaç, 60 dakika içerisinde hikâyedeki bağlantıları, ilişkileri ve detayları çözerek sonuca ulaşmak ve sonra odadan kaçmaktır. Oyunda fiziksel güç kullanımı gerekmemektedir; yalnızca zeka, dikkat ve takım oyunu ile sonuca ulaşılabilmektedir.

Ottoman; Kaşıkçı Elması oyunumuzdaki temel amaç 60 dakika içerisinde, Ali Paşanın evinde gizlenmiş olan Kaşıkçı Elmasını, Yeniçeriler gelmeden bulmak ve evden kaçabilmektir.

Mazeup’ın en çok öne çıkan tarafı oyunda kullanılan el emeği, göz nuru mekanizmalardır. Uzman bir ekip tarafından, oyunun kurgusuna uygun olarak hazırlanmış mekanizmalar, bulmacalar ve hikâye aklınızı alacak!

Hakkımızdaki bazı değerlendirmeleri aşağıda okuyabilirsiniz;

Oyun Kuralları

  • Oyun 60 dakikada tamamlanmalıdır. Geç geldiğiniz takdirde maalesef daha kısa bir zaman içerisinde oyunu bitirmek durumunda kalırsınız.
  • İçeri girildiği andan itibaren odaya giriş ve çıkış mümkün değildir. ( Tabiki acil durumlar hariç )
  • Oyun Minimum 2, Maksimum 5 kişi ile oynanır.
  • Oyun için gerekli bütün objeler odanın içerisinde mevcuttur, dolayısı ile bir şey getirmenize gerek yoktur, giderken bir şey götürmemeniz de oyunun devamlığı açısından çok önemlidir.
  • Dışarıda 10 kaplan gücünde olabilirsiniz ancak oyun içerisinde güç kullanmanızı gerektirecek bir aktivite bulunmamaktadır. Dolayısı ile bir şey yerinden oynamıyorsa bilin ki siz yerinden oynatmayın diye biz altına beton dökmüşüzdür. Akıl yürüterek her şeyi çözebilir, basit hareketler ile sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Oyun esnasında kullanabileceğiniz bir tuvalet yok, boşuna kaşıkçı elmasını aramayı bırakıp oda içerisinde tuvalet aramayınız.
  • Oyunda görmüş olduklarınızı, anlattığınız kişilerin de gelebileceğini düşünerek, "baltalamadan" heyecanlı heyecanlı anlatabilirsiniz. Çok detay verirseniz arkadaşınızın Bruce Willis'in ölü olduğunu bilip de Altıncı His'i seyreden bir kişiden farkı olmayacaktır.
  • Çevrenizde size sürprizbozan (spoiler) vermeye çalışan, sizi bu heyecandan mahrum etmek isteyen arkadaşlarınızdan uzak durun, telefonlarına çıkmayın, facebook'tan da silin. ( Abart abart )
  • Son olarak oyun süresince, içeride, üzerinde elma logosu olan, olmayan, fotoğraf çekebilecek tüm cihazların kullanımı yasaktır. Görüldüğü takdirde oyun sonlandırılacak ve cihazınız yan sanayi şarj aleti ile etkisiz hale getirilecektir.